Najprej bi se radi vsem udeležencem zahvalili za številčni obisk, predvsem pa za izkazano zanimanje in zastavljena mnoga vprašanja na vseh točkah. Hvala tudi za prispevke, ki ste nam jih namenili in upamo, da ste vi in otroci s seboj domov odnesli novo znanje.
Oktober – mesec požarne varnosti, je namenjen vsem nam, da vsaj enkrat letno, pogledamo našo okolico in se bolje zavemo požarne nevarnosti okrog nas. Velikokrat je zmotno mišljenje, da je ta mesec namenjen gasilcem, ali celo, kot je nekoč izrekla ena od novinark »mesec gasilcev«. Gasilci imamo svoje obdobje vse dni v letu.
Dogodek je, poleg razstavljenih vozil, obsegal šest glavnih točk, kjer so se izvajale in razlagale predstavitve tekom celotnega dne.
V zadnjih 10 letih se je število požarov v Sloveniji gibalo od 3662 do 5992/letno. Od tega največji delež predstavljajo še vedno požari na objektih, kjer se številka giblje od 1769 do 2596/letno v zadnjih 10 letih. V to kategorijo spada tudi domače okolje.
- Kako sami pogasimo začetni kuhinjski požar:
Vsem že znana točka, ki jo gasilci vsakič radi prikažemo, obiskovalci pa občudujejo moč ognja, ki se razvije iz majhne količine olja. Namen točke pa je predvsem ta, da občanom prikažemo, kako lahko sami preprečijo nadaljnji razvoj požara, ko se pozabi hrana na štedilniku. Za zadušitev požara ugasnemo štedilnik in uporabimo pripomočke iz kuhinje – mokro krpo ali pokrovko, ki morata segati čez celotno površino ponve in pustimo dokler se vsebina ne ohladi. Na točki smo tudi prikazali, kaj se zgodi, če goreče olje gasimo z vodo, kar požar le razširi, opekline pa so neizbežne. - Vzroki za nastanek požara v objektu:
V stanovanjih se pojavlja vedno več elektronskih naprav, ki tako ali drugače lahko zagorijo. Dinamično smo predstavili najpogostejše vzroke za požar:- video predstavitev: nevarna reakcija in intenzivnost požara poškodovanih litij ionskih in litij polimer baterij, ki se nahajajo v telefonih, power bankih, električnih skirojih, kolesih in vozilih
- požar v kurilnici – hramba velike količine papirja poleg peči, skladovnice drv in neposrečena hramba še »živega« pepela v posodi. Opozorili smo tudi na ustrezne dimovodne naprave
- cigaretni ogorek, odvržen v smeti – v teh časih redek vzrok za požar, deluje pa preventivno
- ogledalo s pomočjo sonca žge brisačo (resnični dogodek), isti prikaz izveden tudi s povečevalnim steklom, očali in steklenico vode
- božična okrasitev in umetna smreka – poleg je bila tudi video predstavitev, kako hitro zagori in kakšna je intenzivnost požara
- požar zaradi preobremenitve električne napeljave ali stare električne inštalacije – začne se topiti izolacija napeljave ali podaljškov, sprošča se ogromno dimaS točko smo želeli prikazati, da lahko največ storimo v času, ko se pojavi prvi dim in do plamena še ni prišlo. To smo povezali z naslednjo točko predstavitve alarmnih sistemov, kjer detektorji odkrivajo dim in javijo na različne načine. Najučinkoviteje z detektorji, ki so povezani med seboj in se oglasijo pri najmanjšem dimu. Učinkovitost pa tem napravam povečamo, če dogodek javijo vsem članom družine, sosedom, prijateljem ali celo gasilcem tudi, če nas ni doma. Torej na telefone. Seveda pa se je potrebno dogovoriti, kaj in kako se organizirati in ukrepati, če do takega alarma pride. Za to pa je odgovoren lastnik ali najemnik objekta. Seveda je v tem dogovoru tudi klic na št.: 112, gasilci pa ne bomo jezni, če nam ni bilo potrebno gasiti. Pregledali bomo mesto dogodka in podali svoje mnenje. Vsak lastnik ali najemnik se sam odloči v kakšnem obsegu bo zagotovil požarno varnost, oziroma požarni red v svojem objektu.
- Proaktivni alarmni sistemi za vlom, požar in vodo:
Točko je predstavljal zastopnik podjetja, ki zagotavlja sisteme za zaznavo požara, izliva vode, vloma, avtomatizacijo dogodkov. Predstavljen sistem je enostaven za montažo, vse naprave se aktivira in upravlja preko telefonske aplikacije, so brezžične in delujejo avtonomno. Alarmiranje poteka vizualno in zvočno na napravah, obvestilo pa prejmejo tudi vse pooblaščene osebe na telefon. Res da začetna investicija zahteva določen finančni vložek, se pa ta povrne že ob prvem alarmu, ki prepreči škodo na objektu.
- Merjenje višine vode in alarmi na potoku Planica. Črpalke in protipoplavna zaščita:
Predstavili smo dosedanje ukrepe za obveščanje občanov, ki smo jih izvedli na potoku Planica po lanskih poplavah. Na določenem odseku je postavljen senzor, ki ob poplavljanju sproži alarmno sireno. Na odseku višje pa je postavljena naprava, ki deluje od lanskih avgustovski poplav in javi kritični nivo preko sistema opisanega v točki Proaktivni alarmni sistemi – trenutno alarm prejme preko 20 lastnikov, ki živijo na tem območju. Staroločane je najbolj zanimal nov sistem, ki ga je društvo v večji meri financiralo samo in bo monitoriral stanje potoka od Moškrina do OŠ Jela Janežiča, hkrati pa občane, ki bodo želeli, tudi obvestil o hitrem naraščanju ali pa visokem vodostaju potoka na posameznih sektorjih. Prikazali smo tudi več samozaščitnih ukrepov proti poplavam – od DIY – naredi sam, kako z leseno desko in tesnilom ali s folijo in vrečami preprečimo dostop vodi v objekt, do industrijskih rešitev – aluminijaste, plastične, gumijaste pregrade. Predstavljene so bile tudi rešitve za preprečitev razlivanja vode iz jaškov in cevi. - Prva pomoč, AED in temeljni postopki oživljanja:
Reševalec RP Ljubljana je predstavil najpogostejše nesreče in zdravstvene težave. S svojo predstavitvijo je privabil vsakega mimoidočega. Kaj narediti, ko ima otrok ali odrasla oseba tujek v dihalni poti, kako postopati pri večjih krvavitvah in nenazadnje, kako začeti z oživljanjem in uporabiti AED (avtomatski eksterni defibrilator). Glavna nit točke je bila – naj vas ne bo strah pomagati, kar koli naredite, je več kot nič, saj urgentno stanje težko še bolj poslabšate.
- Poligon za mladino in kaj lahko otroci naredijo za večjo varnost:
Postavljena sta bila dva poligona. S prvim smo želeli ozavestiti otroke, kaj morajo narediti, ko v objektu opazijo dim ali požar. Kako pospravljen prostor omogoča lažjo evakuacijo in kaj pomenijo tiste zelene oznake s puščico na steni. Vsi otroci so pred začetkom prejeli navodila od vodje evakuacije in se s svojo igračo uspešno evakuirali iz labirinta, upamo pa, da so s seboj odnesli tudi nove pridobljene izkušnje.
Na drugem poligonu so postali operativni gasilci. Tako kot mi vadbenih kontejnerjih, so se tudi oni preizkusili pri gašenju požara objekta. Opremljeni s čelado, so povlekli cev skozi in čez ovire ter pogasili požar!
Se vidimo na naslednjem Preventivnem dnevu v Stari Loki, s posodobljenim programom in novimi idejami!